Mérőszalag, avagy mekkora a megfelelő előke?

A fenti cím bizony vaskos problémakört ölel fel, hogy mikor, milyen vastagságú és milyen hosszúságú előke a megfelelő? Ezt hogyan tudom eldönteni, sőt honnan tudhatom, hogy változtatnom kellene rajta? Ezekre a kérdésekre próbálok válaszokkal szolgálni ebben az írásomban, tartsatok velem!
Azt előrebocsájtom, hogy az előkék variálását és a hozzátartozó vélt összefüggéseket ez esetben a finomszerelékes úszós és feeder technikák valamelyikére tudjuk értelmezni. Jómagam a feederbottal és annak mindenféle szépségével élek, úszózni szinte egyáltalán nem szoktam. A finom feederezést, viszont aktívan művelem, mintegy 120-130 alkalmat horgászva éves szinten, persze van, hogy csak néhány órácska jut egy-egy alkalommal, de ezek a horgászatok is folyamatos okulással telnek. Emlékszem, mikor bő tíz évvel ezelőtt aktív feederes versenyzésbe kezdtem, sokszor problémát okozott az előke helyes méretének megválasztása, de mára egy azóta kialakult séma szerint oldom meg ezt a problémát. Az első, hogy a meghorgászni kívánt vízterületen tudjuk meg, vagy ha már horgásztunk ott, akkor saját tapasztalatból határozzuk meg a várható halak méretét! Ez már egy jó kiindulási alap lehet, mert más méretek jöhetnek szóba egy keszeg-, egy ponty-, vagy egy folyóvízi horgászat alkalmával. Ehhez tegyük még hozzá a víz aktuális hőfokát és már tovább is tudjuk szűkíteni a lehetőségeket. Mivel a halak hidegvérű állatok, ezért a vízhőfok emelkedésével nő az étvágyuk és ezzel egyenes arányosságban az erejük is, így ilyenkor a vastagabb, míg a hideg vízben a véknyabb variációk közül válogassunk. Nem szentírás, de én, ha keszegezni megyek, akkor alap esetben a 0,08-0,12 mm-es méretek közül választok, és most tekintsünk el az ettől véknyabb előkék használatának extrémebb lehetőségétől. Hidegben közelítek a 0,08-hoz, míg nyáron inkább a 0,10-0,12-es variációkhoz húzok inkább kezdéskor.
A Tubertini előkezsinórok közül a Dragon a sprődebb, merevebb, míg a Next egy kifejezetten lágy előkezsinór.
A kedvenc három horogtípusom a Tubertinitől
Az egyik kedvenc zsinórom
Ponty esetén úgy vélem ez a méretskála 0,10-0,16-ig terjed, ez alá menni szerintem óriási rizikó, e fölé pedig csak ritkán kell menni. A folyóvíz pedig egyértelműen a legdurvább előkéket kéri tőlünk, mert itt az agresszív halakon kívül meg kell küzdenünk a nehéz tereppel és az akadókkíal is. Folyón horgászva én nemigen kötök 0,16-osnál vékonyabb előkét, felfelé pedig bőven lehet még menni, volt olyan folyóvízi feederverseny, ahol úgy sikerült versenyt nyernem, hogy 0,26-os előkét használtam. Ha a halak egyedsúlya inkább a fajra jellemzően nagyobb, akkor nem szoktam hazárdírozni, főleg versenyek alkalmával nem, inkább legyen valamivel kevesebb a kapás, de a megakasztott halakat nagy biztonsággal fogjuk meg. Ha sikerült meghatározni a megfelelőnek vélt előke vastagságot, akkor kezdődhet a horgászat, ahol aztán váratlan események is bekövetkezhetnek, így az előkénket finomabbra, vagy éppen durvábbra cserélhetjük. A versenyszerű feederezésben van egy minimális előkehosszúság, amit a versenyzők használhatnak, így ebből indulok most ki.
Ezúttal nem porfestékkel festettem meg az etetőanyagomat, hanem Copra Melasszal
A menü tálalva!
Ez 50 centiméter, egész pontosan a kosár aljától minimum 50 centiméter. Állóvízen keszegfélékre, vagy pontyra horgászva célszerű ebből a hosszúságból kiindulni, míg folyón horgászva nemigen teszek fel egy méternél rövidebbet. Pontyra horgászva egyértelműen az a jobb megoldás, és a fogósabb is, ha a horog minél közelebb van az etetőanyagunkhoz, gondoljunk csak bele, így működik a nagyon fogós method tecnika! De mi az az ok, ami miatt ettől célszerű eltérni, mikor kellhet ezt leváltani?! Úgy szoktam meghatározni erre a kérdésre a választ, hogy ha vannak kapásaink, de nem nagyon tudjuk őket megfogni, akkor rövid az előkénk, ilyenkor növelni kell annak hosszát. Ha azonban túl sok olyan halat fogunk, amely torkából kell kibányászni a horgot, akkor pedig egyértelműen túlságosan hosszú az adott előkénk! Erre kérek mindenkit, hogy nagyon figyeljen oda, mert hiába a kíméletes horogszabadítás, sok hal elpusztulhat mindeközben. Azért, hogy ne legyen ilyen egyszerű a képlet, vannak olyan esetek is, amikor szükségünk van a hosszabb előke használatára, ilyen lehet a vízközti horgászat, vagy ritkán ugyan, de előfordul az is, hogy egyszerűen olyan óvatosak a halak, hogy zavarja őket az etetőkosár és az etetőanyag közelsége. Ha ezek valamelyikét is tapasztaljuk a horgászatunk közben, akkor a fentebb leírtak alapján érdemes is azonnal reagálnunk az eredményesség érdekében. Persze nincs semmi sem kőbe vésve, de kiindulási alapnak talán jól jöhet ez a kis itiner.
Tökéletesen akadt a Tubertini Serie 2 Red horga
Tavasszal minden halnak örülni kell!
Aznapi legnagyobb dévérem
Jó hasznát vettem a tavaszi horgászatom alkalmával is a fenti tapasztalatoknak, mert a Keleti-főcsatornán horgászva nagyon nehezen tudtam csak horogra csalni a halakat. Az erősen felmelegedni kezdő vízben a Serie Walter Racer Bream etetőanyagát kevertem be, ami egy közepesen barna etetőanyag, de mivel úgy véltem, hogy ezt még sötétíteni kellene, ezúttal azonban nem porfestékkel tettem azt meg, hanem a Maros Mix adalékanyagai közül a Copra melaszzal. Ez az adalékanyag tulajdonképpen kókuszliszttel kevert melasz, ami egy kellemes, kókusz illatú, de rendkívül édes adalékanyag. Ezen kívül Serie Walter Brasem Aktivátorral tettem még vonzóbbá a keverékemet. A horgászat nagyon nehezen indult, az etetés megkezdése után csak sokára jelentkezett az első keszeg, aztán ismét nagy szünet, mire megjött a második. Érezhető volt, hogy ott vannak a halak, mert a spiccen láthatóak voltak apróbb remegések, de semmi sem történt. Aztán elkezdtem variálni az előkével, először lefinomítottam az addigi –Tubertini 0,108-as Next előkémet 0,008 –asra, de nem történt számottevő változás, így az előke hossza következett. Az addigi 50 centiméterről felmentem 75 centiméterre, ami már több kapást is eredményezett, amelynek elkövetői kisebb keszegek voltak. Úgy éreztem azonban, hogy ez még nem az igazi, így még növeltem az előkém hosszát egészen egy méteresre, ami átütő sikerrel hálálta meg a fáradozásaimat.
A nehezen indult kezdés után az előke hossznak növelése meghozta a sikert
A délutáni horgászatom végül ilyen jóra sikerült, mert jópár kilónyi keszeg és törpeharcsa landolt a szákomban. Remélem, hogy hasznos információkkal tudtam szolgálni mindenki számára és ezáltal az elkövetkező horgászatok még eredményesebbek lesznek.
Írta: Kálló Kornél