Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Szobaszerviz, avagy nézzük át holminkat a szezonkezdet előtt!

Kálló Kornél - 2017. 02. 05. 00:00:00
Szobaszerviz, avagy nézzük át holminkat a szezonkezdet előtt!
Az idei tél bizony korán jött és nagyon keményre sikeredett, az elmúlt években megszokott enyhe és szinte áthorgászható tél ezúttal csak álom maradt. Ilyen esetben ha valaki nem szeret lékről horgászni, gyógyírként az elvonási tünetek kezelésére a felszerelés és a holmik rendbetétele marad.

Jómagam nem szeretek lékről horgászni, ezért ezt az időszakot nehezen vészelem át horgászat nélkül. Ilyenkor a botok és orsók általános tisztítása mellett az aprócikkeim átnézésére, rendezésére és a kifogyott darabok esetleges pótlására, valamint előkekötésre fordítom. El sem hinné az ember, hogy mekkora felfordulás tud lenni egy-egy ilyen horgászdobozban, ha elhanyagoljuk azt. Bevallom őszintén, nem vagyok az a katonásan rendet rakó ember, így ezeken a téli napokon van tennivalóm bőven.  Ha már viszont kezem ügyébe akadnak ezek az aprócikkek, be is mutatom az általam favorizált darabokat, hátha segíthetek ezzel a termékek útvesztőjébe keveredett Olvasóknak.


Érdemes rendet raknunk a táskában, így jobban átlátjuk 
a készletünket éskönnyebben be tudjuk szerezni a pótlandó darabokat.

 A zsinór az első kapocs a halak eléréséhez, ezek közül kezdjük mindjárt a főzsinórral, majd a dobóelőkével, legvégül pedig bemutatom az általam favorizált előkezsinórt is. Főzsinórnak jómagam a Tubertini Gorilla Feeder zsinórját használom nagy megelégedéssel. Kiemelkedő tulajdonságokkal bír a szakítószilárdság, a csomótűrés és a süllyeszthetőség terén, valamint rendkívül strapabíró, jól bírja a vizet és a napsütést. A méretek tekintetében a finom technikához 0,16-0,18-as méreteket, míg a nagyhalas method horgászathoz 0,20-0,25-ös méretekig használom sikeresen.


A Tubertini cég egyik zászlóshajója ez a zsinór, amely sokak kedvencévé vált mára.

Sok esetben horgászom extrém időjárási körülmények közepette álló és folyó vízen egyaránt és nekem nagyon bevált ez a zsinór, amely elérhető áron nyújt maximális minőséget. Természetesen használok dobóelőkét is, amelyek közül ha monofilra van szükség, akkor a Tubertini Tatanka Evo Silver-t, míg ha fonottra, akkor a Tubertini Concept X8 zsinórt. Az előbbi egy rendkívül erős, víztisztaságú zsinór általános használatra, míg utóbbi egy nyolcszálas fonott zsinór zöld színben, amely feederezéshez, pergetéshez egyaránt használható. Az előkezsinórok közül az egyértelmű kedvencem a Tubertini Fluorine, amely egy lágy, rugalmas zsinór, amivel a finoman táplálkozó halakat is be lehet csapni. Köszönhetően a rugalmasságának, nehezen fárad el a fokozott igénybevétel alatt, így a hosszú fárasztások alkalmával meghálálja a belé vetett bizalmat.


A Tatanka Evo Silver egy nagyon erős víztisztaságú zsinór

A szerelékünk legfogósabb eleme a horog, ezeket két csoportra kell osztani, így a finomszerelékes horgászathoz szükséges apró horgokra és a method technikához használt erős füles horgokra.

Tubertini Serie 2

Ha létezik egy finomszerelékes horgász számára szerethető horog, akkor ez a típus mindenképpen az. A kerek öblű, közepesen hosszú szárú horog méltán a versenyhorgászok kedvence, méretéhez képest ugyanis kis súly társul, viszont ennek ellenére egy erős horog. Elsősorban szúnyoglárvához használjuk, melynek feltűzését megkönnyíti a hosszú szár, de más élőcsalikhoz is kiválóan használható. Több változatban kapható, így a pink, a red és a nickel változatok. Méretválasztéka 6-22-ig terjed.

Tubertini Serie 18 Bronzato

Az egyik kedvenc horgom ez a bronzszínű, közepes szárral rendelkező, négyzet alakú horog, amely szinte minden módszerhez kitűnő választás. Óriási előnye ennek a horogtípusnak, hogy öbölkiképzésének és a hosszú hegykiképzésének köszönhetően jelentős mértékben lecsökken a halvesztés. Ha nagyon kicsi horoggal kell pontyra horgászni, akkor is ez a megfelelő választás, ugyanis a legkisebb méretekben is rendkívül erős és strapabíró horog. Közepes méretű halakhoz és mindenféle élőcsalikhoz jól használható, a nagyobb méretek pedig kukoricás horgászathoz is jól alkalmazhatók. Méretválasztéka 10-24-ig terjed.

Tubertini Serie 4 Opaco

Tavalyi évben ismerkedtem jobban össze ezzel a típussal és ahogy az lenni szokott rögtön meg is szerettem, ennek legfőbb oka, hogy a Tubertini kínálatában ez a legkönnyebb keszegező horog. A legfinomabb horgászatok alkalmával -ahol minden apró részlet számít-, ez a horog tökéletes választás lehet. Közepesen hosszú szárú, szögletes öböllel rendelkező ezüstszínű horog rendkívül vékony szárral. Méretválasztéka igen széles, 2-22-ig terjed.

Tubertini Serie 805

Ez a kedvenc füles horgom a method technikához! Ritkán találkozni ilyen hegyes horoggal, amely ennek és nagyméretű, kerek öblének köszönhetően kiválóan tartja a halat. A sötét színű horog kiváló választás minibojlikhoz, kisebb pellet csalikhoz. Méretválasztéka 10-18-as méretekig terjed, melyek közül leggyakrabban a 10-12-es méreteket használom.

Természetesen a szerelékekhez szükség van még forgóra, gumiütközőre, gubancgátló csövecskére és etetőkosárra is. Ez utóbbiból elkezdtem használni az EA feederkosarakat, amelyek kétféle űrméretben és többféle súlyvariációban készülnek. A hozzá hasonló etetőkosarakhoz képest több olyan apró részletben van eltérés, ami által jóval pontosabban dobható és kevésbé hajlamos a gubancolódásra, bár első ránézésre mégis a színén akad meg az ember szeme. A vöröses színe mint egy szúnyoglárva telep úgy hívogatja a halakat a fenéken, bár kissé szokatlan ez a szín, mégis jól működik. A gubancgátló csövecskét házilag készítem el egy vékony csövecskéből, amelyre egy Tubertini TB 1073 típusú forgókapcsot húzok fel 14-es méretben, majd a két végét megmelegítem egy öngyújtóval, így lezárva azt.

A forgóm Tubertini 1001-es típus melyet 12-14-es méretekben használok. Előkekötéshez és tároláshoz az utóbbi időben a Tubertini Hook Lenght Box dobozát használom, mert ebbe 30 féle előkét tudunk egyszerre tárolni, így ha ebből rendelkezünk pár darabbal, akkor szinte nincs olyan előkevariáció, amit ne tudhatnánk magunkénak. A fa előketartókkal szemben a súlya a legszembetűnőbb különbség, ami sok esetben nem elhanyagolható tény, pláne, ha cipelni kell a felszerelésünket a kiszemelt horgászhelyhez.


Egy kis táskában is lehet nagy káosz!

Ha mindent rendbetettünk és sikerült beszerezni a megfogyatkozott darabokat, netán valami újdonságot is, akkor már csak az időjárás választhat el minket a sikeres szezonkezdettől. Van, aki már az olvadás utáni első napot megragadja, de van, aki kivárja a kellemes tavaszi időt, bárhogy is legyen, a felszerelésen már nem fog múlni.

 

Írta és fényképezte: Kálló Kornél