Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Ultra light method feeder

Kálló Kornél - 2017. 01. 12. 00:00:00
Ultra light method feeder

A legtöbb horgász számára szinte egyértelmű dologgá vált mára, hogy a hideg vízben lefinomítsa a végszerelékét. Ezt a trükköt előszeretettel alkalmazzák a finomszerelékes horgászok ebben az időszakban, de a nyári kapástalan időszakokban is hamar nyúlnak ehhez a fegyverhez. Ez a téma már akkor válik érdekesebbé, ha method feederezésről van szó, pláne, ha a nagyhalak is szóba kerülhetnek.

Sokan vallják, hogy a halak már nem táplálkoznak a téli, vermelési  időszakban. Azonban ez korántsem így van! Az tény, hogy a vizek bizonyos részeire húzódnak össze a halak, s ha ezt az úgynevezett vermelő helyet nem ismerjük, akkor nem sok esélyünk van a halfogásra, bármennyire is jól műveljük a téli horgászat technikáját. Ha viszont birtokában vagyunk eme helyismeretnek, akkor jó eséllyel pályázhatunk a halfogásra, azonban a halak téli viselkedéséről érdemes pár szót ejteni. A halak többsége változó testhőmérsékletű élőlény, ami azt jelenti, hogy testhőmérsékletük a környezet hőmérsékletétől függően változik, alig 0. 5 - 1 Celsius fokkal haladja meg azt. Életfolyamatainak sebessége tehát a környező víz hőmérsékletétől függ. Ez pedig azt jelenti, hogy a lehűlt vízben jelentősen csökkennek az anyagcsere folyamatok, aminek következtében a halak lelassult állapotba kerülnek. Természetesen ilyenkor is vesznek magukhoz táplálékot, de ennek mechanikája jóval erőtlenebbé válik és pont ezért  szükséges a finomítás. Kisebb horgok, kisebb csalik, vékonyabb előkék használatával még ilyen időszakban is kiváló fogásokat könyvelhet el a kitartó horgász. A finomszerelékes technikák célhalai általában kistestű egyedek, azonban a method feeder technika alkalmazásakor bármikor belefuthatunk egy-egy kapitális egyedbe is, ami megfogása egy jól összehangolt, lefinomított szerelékkel sem lehetetlen.


A Tubertini Serie 805 horgai kiválóak a method feederes horgászathoz


A 8 mm-es minibojlihoz képest jól látszik milyen apró a legkisebb 18-as method horog!

A finomítás első lépése a megfelelő bot kiválasztása kell hogy legyen, erre azért van szükség, mert ilyenkor egy kifejezetten durva bot használatával jóval nagyobb az esélyünk a halvesztésre a kis horgok használata miatt. Próbáljunk keresni a fegyvertárunkból egy medium, medium-heavy feederbotot, ami fárasztás közben lágyságával fogja segíteni a munkánkat. Az orsó és a főzsinór tekintetében nincs különösebb igény a hidegvízi horgászatok tekintetében, egy jól működő, precíz orsó jó minőségű zsinórral töltve megteszi. Az előke, a horog és az etetőkosár megválasztásánál azonban jelentősen változtatni kell a megszokott, nyáron favorizáltakhoz képest. Előke és horog tekintetében itt elsősorban azok méretére kell gondolni. A lelassult életfunkciókkal rendelkező halak táplálkozási intenzitása is gyengébb, ez annyit tesz, hogy a csalira is kisebb erővel tud rászívni. Ezért a kisebb szívóerőhöz kell igazodni, így kisebb horgot és vékonyabb előkét kell alkalmaznunk, persze ez mit sem ér a megfelelő csali nélkül, de még előtte kanyarodjunk vissza a szerelék egy fontos elemére, a kosárra.


A hideg víz ellenére szép halakat foghatunk a lefinomított cuccal


A Maros Mix Red Halibut Method Box kiváló csalogató a lehűlt vízben is

A method kosarak közt találunk gumival kombinált változatokat is, ebben a szituációban ezeket érdemes használni. A lefinomított szerelékkel nagyobb az esélyünk a halvesztésre, de ebből jócskát lefaraghatunk a gumis kosarak használatával, ez sokszor a fárasztás kritikus pillanataiban is kisegít bennünket. A lágyabb bot és a gumival ellátott method kosár kombinációjával már jó esélyünk van megfogni egy szebb halat is akár 14-16-os méretű method horog használatával.  Az előző évben dobta ki a piacra az olasz Tubertini cég a Serie 805 típusú horgát, amely egy kerek öblű, már-már karikára hasonlító szakálnélküli, füles horog kifejezetten methodos horgászathoz kifejlesztve. Már az év elején megismerkedtem vele és az első használat után szerelem lett az ismerkedésből. Véleményem szerint az egyik legjobb horog a piacon ehhez a módszerhez. Méretválasztéka 10-18-as méretekig terjed, amiből jól látszik, hogy inkább a finomabb kezű horgászoknak készült a horogcsalád, bár a legnagyobb, 10-es mérettel bátran harcba szállhatunk nyáron a nagy halak ellen is. Sokaknak a szakálnélküli horgokkal szemben fenntartásuk van, azonban ha egyszer mégis kipróbálják azt, rájönnek, hogy nincs különbség! Viszont ennek a horognak olyan hegykiképzése van, ami mindent megfog és nem is akárhogyan. Ebből a horogtípusból használom ilyenkor a kisebb 14-16-os méreteket, extrém esetben a 18-ast, de azt inkább fehér halakhoz és kis pontyokhoz ajánlom nagyon apró csalikkal.


A begumizott method kosár nagy segítségünkre lehet a fárasztások közben


Egy szép, jéghideg ponty

Az előkezsinórok tekintetében a lehűlt vízben inkább a fonottat használom, aminek fő oka az erejében van. Ha egy 0,14-0,16-os monofil zsinórra kötöm fel a horgot, akkor egy esetleges nagyhal fárasztása során a rövid zsinórszakaszra túlságosan nagy erő hat és jó eséllyel elszakadhat, azonban ha ettől vastagabb, 0,18-0,20-as zsinórt használok, akkor feleslegesen eldurvítom a szereléket. Egy 0,08-0,10-es fonott előkével szerintem nem hibázhatunk, ez kellően lágyan viselkedik majd és mindamellett pokolian erős is. Ha már beszéltem a szerelék lefinomításáról, akkor érdemes szót ejteni a csalikról is. Ebben az időszakban részemre egyértelműen a kis méretű pop-up minibojlik és pelletek váltak be, ezek lebegő mivoltukkal elősegítik a felszívást. Erre a célra a Maros Mix Pop-up Minibojliját használom előszeretettel, abból is a legkisebb 8 mm-es verziót. Ennek a csalinak az egyik kiemelkedő tulajdonsága, hogy egy dobozkában háromféle méretű csalit találunk, 8-10-12 mm-es golyókat, így egy dobozkával minden helyzetre fel vagyunk készülve. A hideg évszakokban a gyümölcsös ízeket részesítem előnyben, így az eper, tutti-frutti és az ananász is a kedvencek között szerepel.  Etetőanyagok tekintetében nekem a Maros Mix Method Boxai rendkívül jól beváltak, ezek közül az epreset szeretem ilyenkor használni. Jó hír, hogy ez a termék 2017-től új ízekkel is bővül majd. Ennek a terméknek a használata rendkívül egyszerű, a dobozt kinyitva a benne található aromát öntsük a pelletekre, majd a flakont vízzel feltöltve öntsük rá, ezt jól összerázva pihentetni kell a boxot. Nyáron 1/2-1 óra bőven elegendő idő a pelletszemek felpuhulásához, azonban ez hidegben jóval több időt vesz igénybe, ezért a bekeverést érdemes otthon elvégezni, így mire kiérünk a vízpartra, már biztosan jó lesz az etetőanyagunk.

Még pár szót érdemes említeni a horgászat technikájáról is, ebben talán a legszembetűnőbb különbség az, hogy míg nyáron hamarabb reagálnak a halak az etetésre és ezáltal jóval hamarabb lehet kapásunk, addig ez a hideg évszakokban több időt vesz igénybe. Ilyenkor nem kell sűrűn újradobni, nyugodtan üljünk rá a bot végére és várjuk ki a halat. Meglátjuk majd, hogy még a kapások is erőtlenebbek lesznek a lelassult életfunkcióknak köszönhetően. De ha mértéktartóak vagyunk és figyelembe vesszük, hogy sokan a hideg beköszöntével már ki sem mennek horgászni, akkor rájövünk, hogy ilyenkor is lehet igazán jókat horgászni, bár tény, alaposan fel kell öltözni hozzá.